698-936-157 •

Pozłotnictwo

O technice

Pozłotnictwo jest dziedziną sztuki dekoracyjnej, która polega na pokrywaniu powierzchni, na przykład: marmuru, granitu lub drewna, płatkami złota lub srebra. Nadaje ono obiektom walory zdobnicze, sprawia wrażenie bogactwa i przepychu. Cechą charakterystyczną powłok pozłotniczych jest to, że z biegiem czasu zmieniają swój odcień czyniąc powierzchnię bardziej szlachetną. Można to zaobserwować na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat w zależności od warunków atmosferycznych. Złoto zmienia kolor z jasnożółtego na żółtopomarańczowy. Tak ozdobione powierzchnie mogą być czyszczone wacikiem nasączonym wodą. Nie wolno używać w tym celu żadnych środków chemicznych ani pocierać czy szorować.

Historia pozłotnictwa

Już w starożytności znano sposób rozklepywania złota na płatki dzięki jego dużej plastyczności i stosowano tę postać szlachetnego kruszcu do zdobienia. W najstarszych grobowcach egipskich faraonów odnajdywano właśnie tak ozdobione przedmioty czy sarkofagi. W ciągu kolejnych wieków pozłotnictwo nie straciło na atrakcyjności, zostało jedynie udoskonalone.

Obecnie

Obecnie jest to nadal modna i bardzo często stosowana technika dekorowania zwłaszcza wnętrz kościołów, mebli, obrazów oraz nagrobków.
Używamy do złocenia tylko 23 3/4 oraz 24karaty.


Kilka prac:

Niestety na zdjęciach nie da się pokazać "błysku" złota

Przykład złoconego napisu